Najczęściej zadawane pytania
Czy folia będzie widoczna na lakierze?
Właściwie zainstalowana folia na lakier jest niemal niezauważalna. Wszystko sprowadza się do przygotowania powierzchni lakieru i przebiegu procesu instalacji, a co najważniejsze jakości folii. Zainstalowana folia do ochrony lakieru powinna być niezauważalna z odleglości 2m. Folia PPF będzie mniej zauważalna jeżeli będzie zainstalowana na całym elemencie niż na jego fragmencie/części.
Czy przy montażu folii można uszkodzić lakier?
Cały proces instalacji folii jest skomplikowany i wymaga wprawy i precyzji osób je instalujących. Niewłaściwa instalacja może doprowadzić do porysowania lakieru i innych elementów zewnętrznych samochodu.
Jak wygląda proces montażu folii?
Zaczynając instalację, główny nacisk kładziemy na przygotowanie lakieru, czyli jego perfekcyjne umycie, odtłuszczenie i przeprowadzenie jego korekty (jeśli jest to konieczne) - uzupełnienie ubytków i usunięcie rys. Następnym krokiem jest przygotowanie folii pod dany element, który ma być oklejany. Folia ochronna na lakier jest montowana przy użyciu wody na wybranym przez klienta elemencie karoserii. Następnym krokiem jest wyprowadzanie wody spod folii. Ostatni etap to pozamykanie krawędzi folii.
Czy auto musi być nowe?
Nie! Świetny efekt końcowy najlepiej i najłatwiej uzyskamy na nowym samochodzie jednak wielokrotnie oklejane są samochody z przebiegiem kilkunastu tysięcy km oraz samochody zabytkowe, kolekcjonerskie, czy unikatowe. Wymaga to większych prac przygotowawczych, aby uzyskać odpowiedni efekt wizualny.
Na jakie elementy można zamontować folię?
Folia PPF może być zamontowana na wybranym elemencie karoserii, który jest lakierowany, jak również na tych elementach, które są wykonane z BLACK&PIANO (z tworzywa na wysoki połysk). Możliwe jest również instalowanie folii na reflektorach, jednak nie jest to przez niektórych producentów aut zalecane.
Ile jest wstanie wytrzymać folia?
Folie Llumar PPF to produkt dedykowany do ochrony lakieru auta przed kamieniami oraz innymi uszkodzeniami mechanicznymi, np: rysami i otarciami. Folia PPF samochodowa jest w stanie skutecznie ochronić lakier auta nawet przed atakami wandalizmu (porysowanie przy użyciu gwoździa, śrubokręta, klucza).
Jaka jest żywotność folii?
Jest to uzależnione od wybranego produktu. Gwarancja na folie PPF LLumar wynosi od 5 do 10 lat.
Czy folię można później usunąć?
Folia na lakier jest w 100% demontowalna! Nie zostawia kleju na powierzchni lakieru i innych elementów pod warunkiem, że została zamontowana na fabrycznym lakierze. Rekomenduje się demontaż folii w zakładach specjalizujących się w ich aplikacji.
Czy folię można nakleić na elementy wykonane z karbonu?
Zdecydowanie tak! Jest to najlepszy sposób zabezpieczenia tego elementu przed porysowaniem i powstaniem innych uszkodzeń. Element wykonany z takiego tworzywa jest bardzo kosztowny. Podobnie jak z lakierem matowym jego naprawa jest skomplikowana.
Czy folię można nakleić na elementy wykonane z piano black?
Folia może być instalowana również na elementach wykonanych w tej technologii.
Ile jest gwarancji na folię?
5 lat i 10 lat w zależności od wybranego rodzaju folii.
Ile kosztuje oklejenie całego auta lub pojedynczych elementów?
Jest to uzależnione od wielkości auta i trudności aplikacji folii na nim jak również wybranego rodzaju folii. Może kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Jakie elementy najczęściej się okleja?
Klienci najczęściej wybierają frontowe elementy auta gdyż są one najbardziej narażone na uszkodzenia jak: maska, zderzak przedni, lampy, błotniki, lusterka.
Dlaczego folia LLumar?
LLumar to wiodący producent folii okiennych i samochodowych na świecie. Posiada ponad 50 lat doświadczenia w produkcji folii. Cechuje ich doskonała jakość, prowadzenie nieustannych badań nad rozwojem i udoskonalaniem produktów.
Czy folia posiada właściwości samoregeneracji?
Jak najbardziej tak! Wierzchnia warstwa folii do ochrony lakieru - folii PPF - ma strukturę chemiczną, która pod wpływem temperatury wraca do pierwotnego stanu!
Czy folia posiada właściwości hydrofobowe?
Tak. Folia PPF posiada właściwości hydrofobowe. Nie są one jednak tak mocne ja w przypadku powłok ceramicznych, czy kwarcowych. Powłoka folii ochronnej na aucie w zupełności wystarczy do fantastycznego gromadzenia i odprowadzenia wody z karoserii samochodu. Zostało to sprawdzone przez wielu naszych klientów.
Czy folie można zainstalować na części maski?
Wykonuje się instalację folii ochronnej w wersji "bikini" na części maski samochodowej. Jest to zabieg mniej kosztowny niż w przypadku oklejania folią całej maski samochodowej jednak rant folii jest widoczny. Jest to uzależnione od powierzchni oklejania maski. Można to sprawdzić w naszym wizualizerze lub podglądną w galerii i oklejanych autach foliami PPF.
Czy mogę dokonać instalacji folii sam?
Zdecydowanie odradzamy instalację folii ochronnej samemu ponieważ jest to proces skomplikowany i wymaga wprawy. Nasza firma PWJ zajmuje się sprzedażą folii ochronnych na lakier jednak jak każda inna czynność ochrona lakieru i oklejanie auta folią wymaga wprawy, wiedzy i doświadczenia. Folie na lakier auta nie są produktem tanim dlatego jeżeli nie masz o tym pojęcia i nie wykonywałeś tego wcześniej odradzamy eksperymentowania z drogim produktem. Oklejanie ekranu smartfona i tabletu nie zawsze udaje się wykonać bezbłędnie, a co dopiero naklejanie folii ochronnej na nierównym elemencie karoserii.
Ile trwa montaż folii?
Jest to uzależnione od ilości wybranych elementów karoserii samochodu oraz od rodzaju auta. Folie na lakier auta instaluje się od jednego dnia do kilku dni. Czas montażu jest uzależniony również od rodzaju auta, ilości przetłoczeń na lakierze, ilości detali oraz kształtu oklejanych elementów. Im bardziej wymagający samochód tym dłuższy czas montażu i proces instalowania folii na lakierze auta.
Jak dbać o folię?
Folia samochodowa na lakierze auta może być myta w taki sam sposób jak lakier auta. Na folie PPF może być aplikowany wosk syntetyczny, który pokreśli hydrofobowość.
Jak myć auto oklejone folią?
Auto oklejone folią może być myte zarówno na myjni ręcznej jak i bezdotykowej. Ważne jest, aby w trakcie mycia nie przykładać lancy zbyt blisko folii, aby jej nie uszkodzić. Przy myciu ręcznym trzeba zwracać uwagę na ranty folii, aby jej nie poderwać.
Czy na folię można aplikować wosk lub ceramikę?
Producent dopuszcza aplikacje wosków na powierzchni folii. Jednak powłoki ceramiczne nie są przez producenta zalecane.
Przed czym chroni folia samochodowa?
Porysowanie gwoździem, pomalowanie sprayem, otarcia, wytrawianie kwasem, porysowanie przez zwierzęta.
Czy folię można zainstalować na lakier matowy?
Tak! Istnieje produkt jakim jest bezbarwna folia ppf, która jest dedykowana również do lakierów matowych. Aby sprawdzić to dokładnie i w prawidłowy sposób dobrać folie ochronne do danego lakieru auta musimy samochód oglądnąć.
Czy kolor lakieru, na którym została zainstalowana folia, nie będzie różnił się od pozostałych elementów gdzie tej folii nie ma?
Różnica pomiędzy elementem z zainstalowaną folią i bez jest tak niewielka, że jest niezauważalna gołym okiem.
Czy auto paroletnie nadaje się do oklejania?
Folię na lakier samochodu z powodzeniem stosuje się na autach używanych. Zdarzają się auta paroletnie z bardzo niskimi przebiegami (auta nietypowe, specjalistyczne, zabytkowe, czy kolekcjonerskie) montaż na takich autach ma jak najbardziej sens. Przy autach paroletnich z dużymi przebiegami trzeba rozważyć, czy nie jest już za późno na montaż folii do ochrony lakieru. Aby sprawdzić czy warto zapraszamy zawsze do wizyty w naszym serwisie.
Co z małymi rysami na masce? Czy folia może je zgubić?
Zaleca się usunięcie rys w celu osiągnięcia maksymalnie dobrego efektu finalnego po montażu folii ochronnej. Jednak drobne rysy folia PPF jest w stanie pokryć i staną się one niezauważalne gołym okiem.
Co zrobić z ubytkami lakieru przed oklejaniem?
W takiej sytuacji zaleca się uzupełnienie ubytków. Im lepiej ten zabieg zostanie wykonany, tym lepszy efekt montażu folii ochronnej uzyskamy na aucie i będzie to mniej zauważalne.
Czy malowane auto nadaje się do oklejania folią?
Folię można zamontować na wtórnie lakierowane auto, bądź element auta, jednak trzeba mieć na uwadze, iż na taką instalację producent nie udziela gwarancji.
Czy można oklejać auto, które ma rdzę?
Niestety nie jest to już moment właściwy, gdzie folia ochronna pomoże nam zabezpieczyć lakier auta. Zabezpieczenie lakieru auta folią ochronna stosuje się znacznie wcześniej!
Czy lakiery metalic nadają się do oklejania folią?
Oczywiście, folię ochronną możemy zastosować na każdy lakier samochodowy, również na lakier metalic. Wymaga to jednak jak w przypadku innych lakierów naszych oględzin w celu sprawdzenia ewentualnych ubytków oraz stwierdzenia czy dany element karoserii nie był wcześniej ponownie malowany.
Czy lakiery perłowe można zabezpieczać folią?
Oczywiście folię ochronną na lakier auta firmy LLumar możemy zastosować na każdy lakier samochodowy, również perłowy. Przed każdą usługa zawsze wykonujemy inspekcję lakieru i sprawdzamy jego stan. Mierzymy grubość lakieru sprawdzamy czy poszczególne elementy nie były ponownie lakierowane.
Co zrobić jeśli folia po oklejeniu odejdzie?
Prawidłowo zainstalowana folia PPF na lakier auta nie powinna odchodzić po zainstalowaniu. Jeśli taka okoliczność nastąpi, albo folia została nieprawidłowo zainstalowana lub została poderwana, np. podczas mycia ciśnieniowego.
Jak długo trwa oklejanie auta folią?
Może to porwać od jednego dnia do kilku dni, w zależności od ilości wybranych elementów do oklejenia i zabezpieczenia folią samochodową. Wykonanie naszej usługi - ochrona i zabezpieczenie lakieru auta jest uzależnione również od modelu samochodu, przetłoczeń na karoserii, detali do oklejenia, powierzchni danych elementów i ich kształtu.
Czy dajecie auto zastępcze na czas oklejania folią?
Tak, jest to jedna z usług dodatkowych jakie oferujemy naszym klientom, którzy decydują się na folie do ochrony lakieru, folie do przyciemniania szyb, zabezpieczenie szyby przedniej folią przed uszkodzeniami.
Czy można okleić fragment samochodu, a potem resztę?
Zdecydowanie tak jest to częsty zabieg w szczególności, gdy klient ma styczność z folią ochronną pierwszy raz. Bardzo często po czasie klienci decydują się na zabezpieczenie innych elementów nadwozia auta przekonując się do naszego produktu i do jego działania.
Czy lepiej okleić maskę, czy zderzak?
Zarówno jeden jak i drugi element karoserii samochodu jest bardzo mocno narażony na uszkodzenia od kamieni. Najlepiej jest okleić oba elementy. Jednak jeśli chcemy przeznaczyć mniejszą kwotę to zdecydowanie maskę, gdyż uszkodzenia na jej powierzchni są bardziej widoczne.
Czy zderzak po naprawie można zabezpieczyć folią?
Oczywiście, jednak na wtórnie lakierowane elementy nadwozia producent folii ochronnej LLumar nie udziela gwarancji.
Jeśli okleję reflektory mogę bez utraty dowodu zrobić badanie techniczne auta?
Folia ochronna na auto jest bezbarwna i nie zaburza funkcjonowania reflektorów, a doskonale je chroni przed różnymi rodzajami uszkodzeń mechanicznych.
Czy jeśli okleję auto folią nie utracę gwarancji na samochód w tym na perforację nadwozia?
Folia do ochrony lakieru LLumar jest stosowana na wielu markach aut sportowych, ekskluzywnych, czy egzotycznych. Została zatwierdzona przez wiele marek samochodowych w tym przez: Porsche, Bentley, Ferrari, Lamborghini, BMW, Mercedes, Lexus całą grupę VW i wiele innych marek, więc spokojnie może być instalowana na aucie bez obawy o utratę gwarancji.
Co się stanie jeśli po oklejeniu auta porysują mi go gwoździem?
Przy takim ataku wandalizmu folia ochronna zostanie uszkodzona, ale co jest najważniejsze lakier będzie nienaruszony - a po to zdecydowałeś się na folię ochronną by zabezpieczyć lakier Twego auta.
Jaką folię niewidoczną wybrać na lakier perłowy a jaką na metalic?
Wybierz folię na lakier LLumar PPF Platinum. Folia ochronna na lakier ma doskonały wygląd i nie zaburza oryginalnego wyglądu lakieru samochodu niezależnie od producenta. Bezbarwna folia do ochrony lakieru nadaje się na każdy lakier niezaleznie od producenta auta. Doskonale pasuje i podkreśla jego walory przedłużając jego doskonały wygląd.
Jeśli mam lakier zmieniający kolor, czy mogę go zabezpieczyć folią?
Nie ma żadnych przeciwności i przeciwwskazań, aby zastosować zabezpieczenie lakieru auta folią PPF. Folie ochronne na auto LLumar doskonale nadają się na lakier auta zarówno matowy, perłowy jak i metalic.
Przyciemnianie szyb od wewnątrz czy na zewnątrz?
Strona montażu folii jest uzależniona od kilku czynników, a przede wszystkim od rodzaju folii.
1) Folie do przyciemniania szyb samochodowych – te produkty zaprojektowane są tylko i wyłącznie do montażu wewnętrznego. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim po to, aby wydłużyć żywotność folii. Montowana od zewnątrz narażona byłaby na wiele czynników atmosferycznych (deszcz, mróz), czy na łatwe uszkodzenia mechaniczne (otarcia, zarysowania etc.).
2) Folie przeciwsłoneczne redukujące nagrzewanie na okna w budynkach – produkty tej gamy występują w dwóch wariantach. Jako folie przeciwsłoneczne zewnętrzne i wewnętrzne. Jednak tu wybór folii determinuje rodzaj systemu szybowego (pakietu szyb) na jakim zastosowana ma być folią. Z uwagi na standardy panujące w naszym kraju niemal w 99% stosuje się folię przeciwsłoneczne zewnętrzne z dwóch powodów. Są zdecydowanie skuteczniejsze pod kątem redukcji energii słonecznej i są bezpieczne dla niemal wszystkich rodzajów systemów szybowych (pakietów szyb).
Jak folią przyciemnić szyby w samochodzie?
W naszej ofercie znajdziesz bardzo rozbudowaną paletę folii do przyciemniania szyb. Począwszy od folii nie metalizowanych przez metalizowane, folie ceramiczne, folie spektralno-selektywane i folie ceramiczno-selektywane. Na wstępie należy sobie zadać pytanie: dlaczego chcę przyciemnić szyby w aucie? Co jest moim priorytetem? Czy poprawa wyglądu auta, czy też redukcja energii wpadającej do wewnątrz auta w okresie letnim lub redukcja UV? A także jak długo zamierzasz użytkować auta, których szyby chcesz przyciemnić? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam dopasować idealny produkt do Twoich oczekiwań. Zapraszamy do naszych oddziałów, gdzie będziesz mógł/mogła sprawdzić i przekonać się o skuteczności i walorach naszych produktów. Jeśli chodzi o odcień folii do przyciemniania szyb również na miejscu jesteśmy w stanie dobrać odcień do oczekiwań.
Ile folii potrzeba na oklejenie samochodu?
Jest to uzależnione od tego jakie auta (model/gabaryty) mamy do oklejenia i co właściwie mamy w nim okleić. Jeśli chodzi o zabezpieczenie auta bezbarwną folią ochronną w całości, to na większość aut bez problemu wystarcza rolka folii 1,52m x 15mb, czyli 22,8 m2 folii. Jest to też uzależnione to tego, czy instalację folii wykonujemy z brytu, czy z plotowanych gotowych formatek folii. Przy pracy z formatek potrzeba zdecydowanie mniej materiału (układając formatki maksymalnie wykorzystujemy odpad materiału).
Jak myć auto oklejone folią ochronną typu PPF?
Mycie auta zabezpieczonego folią do ochrony lakieru marki LLumar nie różni się w żaden sposób od standardowego sposobu mycia auta. Zaleca się pielęgnację okresową w studiach detailingowych (bezpieczne mycie auta) przynajmniej raz na jakiś czas. Lakier zabezpieczony folią ochronną LLumar można również myć na myjniach bezdotykowych. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie przykładać dyszy lancy bezpośrednio do krawędzi folii, gdyż grozi to ryzykiem poderwania folii. Mycie auta zgodnie z zalecaniami mycia lakieru auta na myjniach bezdotykowych, czyli trzymanie dyszy około 35-45 cm od powierzchni lakieru (folii), jest również zalecaną przez nas odległością. Nie zaleca się mycia auta na myjniach portalowych szczotkowych, gdyż może mieć do negatywny wpływ na żywotność i wygląd folii.