Montaż folii przeciwsłonecznych w muzeum
Folie przeciwsłoneczne na przeszklenia
Najczęściej stosowanych rozwiązaniem w celu redukcji nadmiernej energii jest zamontowanie klimatyzacji jednak jest to zabieg kosztowny jeśli chodzi o urządzenia jak również o ich późniejsze eksploatowanie (koszty energii jaką zużywają i koszty serwisowania urządzeń).
W obiektach wielkopowierzchniowych zastosowane systemy klimatyzacji niejednokrotnie są za słabe by w upalne dni schłodzić pomieszczenia do przyjemnej tempera. Pozostaje wtedy rozbudowa systemu lub ... redukcja energii słonecznej stosując wysokiej klasy folie przeciwsłoneczne LLumar z gamy Helios. Na taki krok zdecydował się jeden z naszych klientów.
Nowoczesny budynek z bardzo mocno przeszkloną ścianą południowo-wschodnią i częściowo przeszklonym dachem wraz z świetlikami ze szkła doświetlającymi inne pomieszczenia wystawowe. Nowoczesny system klimatyzacji sterowany komputerowo. Po dwóch latach od oddania obiektu do użytkowania okazało się iż w okresie letnim w niektórych częściach obiektu panuje tak wysoka i nieznośna temperatura, że przebywanie w tych miejscach stało się niebywale uciążliwe i wręcz niezdrowe.
W pomieszczeniach najbardziej nasłonecznionych system klimatyzacji w upalne dni chodził cały czas jednak nie był wstanie osiągnąć zadanych temperatur i schłodzić pomieszczeń do temperatury niższej niż 32 stopni celcjusza. Co więcej koszty (energii elektrycznej) związane z chłodzeniem obiektu przez okres ciepły były astronomicznie wysokie. Rozwiązaniem problemu wydawało się być tylko rozbudowa systemu klimatyzacji. Jednak koszt rozbudowy i przewidywany wzrost kosztów energii spowodował do poszukiwania rozwiązania alternatywnego wybór padł na folie przeciwsłoneczne LLumar NHE 20 i RHE 20.
Montaż folii okiennej na przeszklonej ścianie i dachu spowodował znaczącą redukcję energii wewnątrz budynku. W pomieszczeniach gdzie wcześniej system klimatyzacji był niewydolny przy takich samych temperaturach udało się zejść do temperatury na poziomie 23 stopni i system klimatyzacji włączał się dwa trzy razy na godzinę. Redukcja kosztów energii elektrycznej spowodowała iż cała inwestycją w folię zwróciła się w przeciągu 3,5 roku gdzie żywotność folii to minimum 10 lat.
W tym obiekcie zastosowana folia przeciwsłoneczna miała jeszcze inne zadanie m.in zredukować szkodliwe promieniowanie UV. Kolejnym założeniem było by wykorzystana folia przeciwsłoneczna nie zmieniała znacząco wyglądu pierwotnego budynku i tu wybór padł na folie przeciwsłoneczne NHE 20 - neutralny produkt nie tworzący efektu lustra.
Sprawdź katalog narzędzi do montażu folii i nasze produkty